Ugrás a tartalomra

MSZP: az "orbáni politika" miatt nem indulhat meg egyelőre több fejlesztés Miskolcon

Kujan István
Utoljára módosítva
2023. április 04. kedd 17:17
Egyebek mellett a városrészi központok fejlesztése, de energetikai beruházások, vagy éppen a bicikliút-hálózat legnagyobb dobása: a Diósgyőrt Lillafüreddel összekötő szakasz megépítése is várat magára azért, mert az "orbáni politika" miatt nem érkeznek az uniós források. Miskolcon egy 8 milliárd forintos fejlesztési csomag áll készen - mutattak rá az MSZP vezető helyi politikusai szerdai sajtótájékoztatójukon.
Fotók: Juhász Ákos

Varga László, az MSZP megyei elnöke, országos elnökhelyettes úgy fogalmazott, "bántóan hiányzik" a magyar költségvetésekből a 22 milliárd euró kohéziós forrás, illetve a helyreállítási alap 5,8 milliárd eurója. Úgy fogalmazott, ezek kifizetése hónapok óta "lóg a levegőben", holott a pénz jár a magyaroknak. A szocialista politikus elmondta, miért nem érkeznek a pénzek:

"Orbán Viktor politikája miatt nem kapjuk meg a közel 30 milliárdot" - vélekedett.

Rámutatott, a nyugat-európai életszínvonal elérése volt a célja az Európai Unióhoz való csatlakozásnak, aminek szándékát még Horn Gyula (MSZP) miniszterelnöksége alatt mondták ki először. Most azonban, a 2010. óta tartó "orbáni kormányzás" meglátása szerint "folyamatosan keresi és generálja" a konfliktusokat az unióval.

- "Ez tragikus az ország számára, a miniszterelnök politikája zsákutcába jutott, ennek tudható be, hogy nincs megállapodás, nem érkeznek a források Magyarországra" - húzta alá Varga László.

De a kormánypárt politikáját okolja az "Európa-csúcs" infláció miatt is, ami - tette hozzá - nem a szankciók következménye. Elmondta, az MSZP kezdeményezte, hogy vigyék le 0 százalékra az alapvető élelmiszerek áfa-kulcsát.

Szólt arról is Varga László, hogy az energiaárak is megsínylik a magas inflációt, a kormány abban is hibázott, hogy érdemben nem tett semmit a házak és lakások energetikai korszerűsítéséért. Úgy véli, a helyreállítási alap forrásait lehetne erre is fordítani, hogy csökkentsék a családok energia-felhasználását, így a költségeiket.

- Véleményem szerint az "orbáni politika" napi szintű gondot okoz a miskolci családoknak és az önkormányzatnak is - zárta a megyei elnök.

Simon Gábor, az MSZP miskolci elnöke, a Velünk a Város frakcióvezetője kiemelte, az unióhoz való csatlakozáskor az volt a cél, hogy megújulhasson az ország infrastruktúrája, a települések fejlődjenek, és az ország felzárkózzon Nyugat-Európához. Ehhez más tagállamok polgárai az adóforintjaik egy részét ideadták.

Ezekkel a forrásokkal azonban 2020-ig két dolog történt véleménye szerint: a pénzek nagy része "elkezdett magánzsebekbe vándorolni"; nem a települések, hanem "néhány oligarcha" gazdagodott, fogalmazott.

- Másrészt Miskolcon az előző városvezetés nem tudott élni az uniós lehetőségekkel, a források alig 16 százalékát használták fel. Ezzel Miskolc volt a második legkevésbé hatékony város ezen a téren - mutatott rá Simon Gábor.

Azért alakult ki vita az unió és a magyar kormány között, mert előbbi "elkezdte nehezen tűrni", hogy - az MSZP miskolci elnöke szavai szerint - "ellopják az uniós pénzeket". Az unió most azt mondja, hogy mindaddig, amíg nincsenek meg a megfelelő garanciák arra, hogy ezek a pénzek az ország épülését szolgálják, addig felfüggesztik a kifizetéseket.

Hozzátette, véleménye szerint a helyi politikusok is "nagymértékben tehetnek arról", hogy ide jutottunk, hiszen ők "a rendszer fenntartói".

- Mások mellett az ő tevékenységük miatt nem érkeznek meg Miskolcra az uniós források - húzta alá a szocialista politikus.

Emlékeztetett arra is Simon Gábor, hogy Miskolcnak a 2021-től induló fejlesztési ciklusban több mint 30 milliárd forint uniós forrást ítéltek meg. A városvezetés elkészítette a 2030-ig szóló fejlesztési terveket - azonban sem 2021-ben, sem 2022-ben, és most úgy tűnik, hogy idén sem érkezik uniós forrás a városba.

"A Fidesz oligarchái 3 évet elvesznek a miskolciaktól" - fogalmazott.

Elmondta azt is a Velünk a Város frakcióvezetője, hogy a városvezetés készül azért a források felhasználására, jelen pillanatban 21 olyan projekt van, amelyeket azonnal el lehet indítani, amint megjönnek a források. Kiemelte a városrészi központok projektjét, amely akár turisztikai fejlesztéseket is indukálhatnak: ilyen például a görömbölyi pincesor, vagy a belváros fejlesztése, azon belül is a Dísztér felújítása a választókerületében. Összesen 16 városrészi központot fejlesztenének, a tervek rendelkezésre állnak.

De több energetikai beruházás terve is készen van, és TOP Plusz forrásból épülne meg a bicikliút-hálózat legnagyobb dobása: a Diósgyőrt Lillafüreddel összekötő szakasz.

- Ezek a projektek egy 8 milliárd forintos fejlesztési csomagot képeznek, indításra készen állnak. Már korábban el lehetett volna kezdeni a beruházásokat, ha az Európai Unió bízna abban, hogy a magyar kormány nem az oligarcháihoz irányítja a forrásokat - vélekedett az MSZP miskolci elnöke, aki minden helyi fideszes politikust arra szólított fel, hogy "az önös érdekeiket szorítsa háttérbe", és Miskolc, Magyarország épüléséért dolgozzon.

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!