"A fenntarthatóság nem választás kérdése"
Január 1-jétől Magyarországon is életbe lépett az ESG törvény, amely kötelezi a cégeket bizonyos fenntarthatósági elvek betartására. Az ESG egy angol rövidítés: a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szavak kezdőbetűjéből áll. A környezetvédelem, a munkavállalói jólét és az etikai normák kiemelt szerepet kapnak az Európai Unióban, ahol jogszabályi szinten is szabályozzák a vállalkozások, főként a nagyvállalatok működését. Ezek olyan intézkedéseket foglalnak magukba, mint a környezetszennyezés és a karbon lábnyom csökkentése, az alapanyagok újrahasznosítása, illetve a felelős víz- és földhasználat vagy a biodiverzitás védelme.
Szerdán az ESG témakörben tartottak konferenciát a Miskolci Egyetem díszaulájában, ahol vezető szakértők osztották meg tudásukat és tapasztalataikat. „Fenntarthatóság. Kényszer, lehetőség, felelősség?” – ezek voltak az esemény hívószavai, melyen – az előadók mellett – számos cég képviselői vettek részt.
- Az augusztus 1-től érvénybe lépő jogszabály a vállalatokat kötelezi, a felsőoktatási intézményeket nem. Mi azonban úgy gondoljuk, hogy a magunk eszközeivel szeretnénk a fenntarthatósági célokhoz hozzájárulni – fogalmazott nyitóbeszédében a vendéglátó intézmény rektora, Horváth Zita.
- A napokban adtam megbízást a Műszaki Föld- és Környezettudományi Kar dékánjának, Mucsi Gábornak egy fenntarthatósági stratégia elkészítésére. Ezt nem az asztalfióknak szánjuk. Olyan akcióterveket fogalmazunk meg, amelyek meghatározzák 2030-ig a teendőket, mind az oktatás és kutatás, mind a folyamatban lévő infrastrukturális beruházások terén – vetítette elő Horváth Zita, hozzátéve, már most is használnak alternatív energiaforrásokat, de telepítettek több ivó kutat is az egyetemen, hogy ezzel is visszaszorítsák a PET palackok forgalmát.
A konferencia megnyitóján részt vett Tóth-Szántai József polgármester is, aki szerint az esemény számos izgalmas lehetőséget rejt magában.
- Úgy hiszem, hogy a gyermekeink felé kötelességünk, hogy egy élhetőbb, tudatosabb, felelősségteljesebb jövőt építsünk. Az, hogy tudatosan gondolkozzunk a környezetet és a munkakörnyezetet érintő kérdésekről, nem csak elméleti síkon fontos. Ez mindannyiunk közös felelőssége, legyen szó egyetlen cégről, vagy egy egész városról – mondta a polgármester, kifejtve, Miskolc is ezen az úton fog a jövőben járni, majd sok kreatív ötletet, hasznos eszmecserét kívánt a konferencia résztvevőinek.
Bihall Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BOKIK) elnöke szintén köszöntötte a hallgatóságot.
- A változások mindig nehézségekkel járnak, bár a fenntarthatóság mindenki számára evidencia kell, legyen – hangsúlyozta Bihall Tamás, hozzátéve, a BOKIK-nál napi szinten találkoznak a különböző vállalatok véleményeivel, meglátásaival.
- Véleményünk szerint a fenntarthatóság nem választás kérdése, hanem helyes és követendő út. Mindezek mellett az ESG jogszabályi kötelezettségei nehézséget is fognak okozni, főként a kis- és középvállalatok számára, például ott, ahol a cégvezető egy személyben intéz mindent. Ezért kellenek a hasonló képzések, a tanácsadók segítsége, valamint olyan képzések, amik lehetővé teszik, hogy a cégek meg tudjanak majd felelni a kihívásoknak – mondta a BOKIK elnöke.