Újra vizsgálják a Tündérkertet
Legutóbb augusztusban egyeztetett szélesebb körben a Tündérkert kapcsán Miskolc polgármestere, akkor jelen volt a megyei kormányhivatal főispánja, valamint a vízügyi hatóság és a katasztrófavédelem szakemberei és a terület bérlője is. Veres Pál itt újra kiemelte, Miskolc városának fontos a Diósgyőri vár lábánál található attrakció, fontos a több tízezer turistát a városba vonzó látványos kert. A megbeszélések azóta is folyamatosak a szakemberekkel és a hatóságokkal, az elsődleges cél - ez egyébként a város jogszabályban rögzített kötelessége is - a vízbázis védelme, de fontos, hogy a terület, a törvények, a hatósági szabályozások figyelembevételével továbbfejleszthető legyen.
Ismert, hogy a város vezetése 2020 elejétől több körben tárgyalt a bérlővel, amikor felmerült részéről az igény a terület megvásárlására. Ennek része volt az értékbecslés és egy vízügyi tanulmány elkészíttetése, hiszen fel kellett mérni, hogy a kert eladása mennyiben befolyásolja a közelben található Tavi-forrás működését, ami ivóvízzel látja el Miskolc egy részét. A város felajánlotta a bérlőnek azt is, hogy a meglévő szerződés lejártát követően még 15 évre bérelheti a területet, de ezzel a lehetőséggel nem élt. Ugyanakkor a Tündérkert üzemeltetőjének ma is élő bérleti szerződése van a várossal, ugyanazokkal a feltételekkel, amelyekkel korábban üzemeltette a területet.
Az említett augusztusi megbeszélésen is elhangzott, hogy a Tündérkert alatt kellő vastagságú és minőségű védőréteg található, így szakmailag megalapozottnak tűnik majdnem a teljes Tündérkert belső védőterületen kívüli átsorolása - ehhez azonban további modellezésekre van szükség, és ezek ismeretében hozhat felelős döntést a vízügyi hatóság.
Nos, a közeljövőben megkezdődhetnek ezek a vizsgálatok. A város a GeoGold Kárpátia Kft.-t bízta meg a feladattal, a cég részéről Striczki István hidrogeológus ismertette: a vizsgálatok a Tavi- és a Szent György-forrás hidrogeológiai védőidom- és védőövezet-rendszerének felülvizsgálatához szolgáltatnak kiegészítő földtani és vízföldtani információkat. Jelenleg a tervezési fázisban tartanak, először a geofizikai vizsgálatokat fogják elvégezni. Utána következik a beszivárgásmérés, aztán jöhetnek a talajmechanikai vizsgálatok, a hidrogeológiai modellezés, és végül a biztonságba helyezési terv elkészítése és átadása az önkormányzatnak - ennek határideje 2023 áprilisa. Részeredményekről addig is beszámolnak majd.