Idén is átfutottak az aggteleki Baradla-barlangon

2024. szeptember 13. péntek 12:06
A XIII. Baradla Underground Trail elnevezésű terepfutóversenyt szeptember 7-én rendezték meg Aggteleken és környékén. A négy ország, közel 350 sportolóját felvonultató viadal három pályája 2,3 km hosszon egyaránt érintette a méltán nemzetközi hírű Baradla-barlangot.
Fotó: Magánarchívum

A hazánk szinte minden tájáról - a legtávolabbiak közül Balatonfüredről, Budapestről, Fótról, Nagykanizsáról, Kiskunhalasról, Pécsről, Szegedről, Szekszárdról, Tapolcáról, Veszprémből, Zalaegerszegről - érkezett sportemberek mellett 11 (!) szlovák településről, Lengyelországból és Thaiföldről is neveztek futók. A mintegy 350 fős mezőnyben ott volt Kusztor Péter, az amerikai Novo Nordisk profi országúti kerékpáros csapatának sokszoros magyar bajnok, olimpikon versenyzője is, aki a középtávon dobogóra is állhatott.

A Baradla Underground Trail az egyetlen olyan verseny, amelynek pályája áthalad a cseppkő különlegességek egész sorával büszkélkedő aggteleki Baradla-barlangon, útvonala pedig zömében az Aggteleki Nemzeti Parkon keresztül vezet.

A rendező Marathon Club Egyesület, a társrendező Miskolc Egészséges Ifjúságáért Alapítvány, valamint a verseny kiemelt technikai partnere, a BIENNALE Nonprofit Kft. aktivistáinak és a lelkes segítőknek köszönhetően a legfelkészültebbek rajtolhattak elsőként az Aggteleki Camping hátsó bejáratánál kijelölt versenyközpontból. A 34,2 km-es, 730 méteres szintemelkedéssel nehezített távot a férfiak közül a sajóvámosi Sántha Norbert teljesítette leggyorsabban. Figyelemre méltó, hogy a női győztes, a miskolci Szanyi Ágnes abszolút harmadikként érkezett célba.
A 15,1 km-es, 361 méteres szinttel „megspékelt” középtávon a szlovák Zelinsky Viktor lett az abszolút győztes, míg a hölgyeknél Józsa Borbála bizonyult a legjobbnak.

A versenyközpont délutánra átköltözött a Baradla-barlang Vörös-tavi kijáratához, melynek szomszédságából rajtolt el a 6 km-es, 186 méter szinttel kísért futam. Ebben a versenyszámban a Pocsai testvérek jóvoltából kettős miskolci siker született. A 17 éves Levente nyerte a férfi abszolút versenyt, míg a mindössze 12 esztendős húga, Noémi lett az abszolút női győztes. Valamennyi célba érkező egyedi befutóérmet kapott.

Eredmények
34,2 km:
Férfi abszolút: 1. Sántha Norbert (Sajóvámos) 3:15:51 óra, 2. Hoffer Ottó, 3:17:22, 3. Hegyi Vince, 3:24:49
Női abszolút: 1. Szanyi Ágnes (Zöld Sportok Clubja) 3:17:54, 2. Nagyné Höchst Ágnes, 3:34:37, 3. Ratinland Zsófia, 3:39:24
15,1 km:
Férfi abszolút: 1. Zelinsky Viktor, 1:15:35 óra, 2. Pocsai Levente (DVTK) 1:26:33, 3. Kusztor Péter (Team Novo Nordisk) 1:29:22
Női abszolút: 1 . Józsa Borbála, 1:31:13, 2. Divinyi Ágnes, 1:37:18, 3.  Érsekné Popják Judit, 1:38:57
6 km:
Férfi abszolút: 1. Pocsai Levente (DVTK) 31:30 perc, 2. Stefanovics Roland (Miskolci Sportiskola) 32:15, 3. Sántha Norbert (Sajóvámos) 33:21
Női abszolút:   1. Pocsai Noémi Emese (Miskolci Sportiskola-Nomád Terepfutó Suli) 35:16, 2. Les Flóra (Miskolci Sportiskola-Nomád Terepfutó Suli) 38:17, 3. Fischer-Colbrie Jázmin (Miskolci Sportiskola-Nomád Terepfutó Suli) 41:12
Gyermekfutamok:
Fiúk, 0-7 éves kcs., 600 m: 1. Tujder Bálint, 3:49 perc, 2. Vass Benett, 4:14, 3. Vass Dominik, 4:22
Fiúk, 8-12 éves kcs., 1200 m: 1. Feledy Zoltán, 7:03, 2. Scheuring Áron, 7:26, 3. Hechst Nándor, 7:26
Fiúk, 13-15 éves kcs., 1200 m: 1. Róna Földi Nándor, 6:05, 2. Orosz Péter, 6:09
Leányok, 0-7 éves kcs., 600 m: 1. Tóth Rebeka Hanna, 9:23
Leányok, 8-12 éves kcs., 1200 m: 1. Pocsai Noémi Emese (Miskolci Sportiskola-Nomád Terepfutó Suli) 6:07 perc, 2. Müller Blanka, 6:57, 3. Feledy Eszter, 7:55
Leányok, 13-15 éves kcs., 1200 m: 1. Les Flóra (Miskolci Sportiskola-Nomád Terepfutó Suli) 6:27.