„Konstruktív javaslatok kellenek"
Amit csak lehetett, elrontottak az Otthon térre építendő új egészségházzal kapcsolatban. Nemcsak a város, hanem a civilek is – vélekedett lapunknak Éliás András építészmérnök, - aki maga is egy civil csoport tagja - az építkezéssel kapcsolatban néhány héttel ezelőtt tartott lakossági fórumon is felszólalt.
Ahogyan az ismert, 2017-ben még az előző, fideszes városvezetés idején jelentették be, hogy új egészségház épül a Kilián-délen, csakhogy erről korábban senkinek nem szóltak. A helyiek felháborodtak a tájékoztatás hiányán, főként azért, mert nem értették, miért nem lehet a régi épületet felújítani. A 2019-es önkormányzati választás kampányában is fontos téma volt a tervezett létesítmény, majd a voksolás után győztes új városvezetés megígérte, átnézik a terveket, illetve hogy lehet-e még más módon megmenteni a projektet.
Ma már tudjuk: a projektben nem volt sok mozgástere a vezetésnek, vagyis csak annyi: vagy megépíti a rendelőt, vagy nem. Ha az előbbi mellett dönt, azzal a veszéllyel járt volna, hogy diósgyőri városrészek maradhatnak háziorvosi ellátás nélkül. A régi épület felett ugyanis eljárt az idő, a mai kor követelményeinek már nem felel meg.
- Csak idő kérdése volt, hogy mikor robban ki egy ilyen jellegű lakossági tiltakozás. Európában ugyanis az a norma, hogy ilyen volumenű beruházásoknál időben meghallgatják az érintett városlakók véleményét is, ennek Miskolcon és úgy általában az országban sincs túl nagy gyakorlata – mondja Éliás András.
- A civil részvétel nagyon fontos, sok esetben törvényi előírás is egy-egy beruházásnál. Annyi történt, hogy a civileknél most pattant el a húr, és egyszerre presztízskérdéssé is vált az ügy számukra - teszi hozzá. Pedig a beruházás tulajdonképpen hasznos, hiszen „ez nem 'stadion', hanem egy egészségügyi intézmény” – szögezi le a szakember, aki elmondta, a szakma egyetért abban, hogy ez esetben a régi rendelő felújítása helyett hasznosabb egy új létesítmény felhúzása.
Az építész a kérdéses lakossági fórumon elmondta, a rendelőknek otthont adó szolgáltatóházzal több műszaki probléma is van. Itt pedig meg is érkeztünk a másik problémához, a szolgáltatóház jelenlegi állapotához adottságaihoz.
Csak a csontváz
- Ez a létesítmény mintegy hetven évvel ezelőtt épült, az akkori építőanyagokból, szerkezetekkel, az akkori előírásoknak megfelelve, ráadásul mára az állaga meglehetősen leromlott. Egy felújítás során tulajdonképpen csak az épület csontvázát lenne érdemes megtartani, például az épületgépészetet, a tetőszigetelést vagy a nyílászárókat teljesen cserélni kellene. Ez, valamint az akadálymentesítés (például lift és rámpa építése, közlekedők, lépcsőházak átépítése stb.) és a hatályos építészeti és egészségügyi előírásoknak megfelelő átalakítás aránytalanul megdrágítaná a projektet, és az átépítés alatt nélkülözni kellene a helyi ellátást.
Józanésszel belátható, a történet annyi sebből vérzik, hogy így az épület nem menthető. Rendelőre viszont szükség van, ezért is támogatható az új épület felépítése – szögezi le, hozzátéve: a szolgáltatóházról sem szabad lemondani, csupán meg kell vizsgálni, mi a rentábilis felújítás, amelyet követően új funkciót lehet neki találni.
Visszatérve az új épületre – folytatja Éliás András –, bár építészetileg nem különleges, de illeszkedik a Heckenast Péter által megtervezett városrészhez. „A közterület rendezettebb lesz, ráadásul a jelenlegi városvezetés és a helyi képviselő sok dolgot elért, ami a városrészben élőknek kedvez: nem épül például parkoló a játszótér helyére, a kivágandó fákat pedig pótolni fogják, nem is tehetnek mást, ugyanis erre nagyon szigorú szabályok vannak” – tette hozzá.
Tanulságai vannak
Bár érti a civilek felháborodását, úgy gondolja, a kialakult helyzet nem vezet megoldáshoz.
„Nincsenek konstruktív javaslatok, és ezt így nem szabad, én erre figyelmeztettem a civil társaimat is. Azt gondolom, hogy nem kellene elengedni egy korszerű, megfelelő infrastruktúrával rendelkező egészségügyi intézményt. Ha viszont tárgyalnának egymással az érintettek, további finomításokat még el lehetne érni az épülettel és a zöld területekkel kapcsolatban is – szögezte le Éliás András, aki hozzátette: az ügynek komoly tanulságai vannak.
- A jövőben minden projekten alaposabban, precízebben kell dolgozni, és már az előkészítő stádiumban meg kell mutatni a fejlesztési elképzeléseket a lakosságnak, társadalmasítani kell azokat. Csak így lehetséges, hogy elkerüljük a hasonló helyzeteket – zárta.