Emlékhelyet kapott a Szeghalmy-féle avasi kilátó
A Szeghalmy Bálint tervei szerint megépült avasi kilátónak állított emlékhelyet a Velünk a Város Lokálpatrióta Egyesület. Az emlékpontot hétfőn délután avatták fel a Horváth-tetőn, a közvetlen közelében annak a területnek, ahol valaha a faépület állt.
Az eseményen Veres Pál, Miskolc polgármestere mondott köszöntőt, aki úgy fogalmazott, az Avas teteje jelképes helyszín a miskolciak számára, hiszen ezen a területen összeér a múlt, a jelen és a jövő.
– A Szeghalmy-féle kilátó 1956. decemberében elpusztult, ennek állítunk most emléket. Később 1963-ra épült meg a Hofer Miklós és Vörös György által tervezett mostani kilátónk, ami hatvanadik születésnapjára gyönyörűen megújult. Csak egy rövid séta innen áll a történelmileg kiemelkedő műemlék avasi református templom és annak temetője, régi és új avasi pincék egész sora. A Horváth-tetőre néhány évtizede még kisdobosok és úttörők jöttek ki szabadidejükben kirándulni, ma pedig vadonatúj pihenőpark vár minden korosztályt, és bár az Avas-tetőn még folynak az építkezések, tavasz végére minden elkészül, azokat a hibákat is kijavítják, melyeket a lakosság időről-időre még jelez felénk – mondta el a városvezető.
A polgármester végül hangsúlyozta: egy kiemelkedő színvonalú épületegyüttes lesz az, ami lassan elkészül Miskolc szívében. „Sőt, nemcsak a város szívében, hanem a mi, a miskolciak szívében is, hiszen számunkra ez egy iránytű, egy jelkép, mutatja, hogy itthon vagyunk, hogy hazaérkeztünk és bárhonnan is érkezünk, mutatja azt, hogy közös munkával az elődeink értékeire támaszkodva, a jelen nehézségeit leküzdve a jövő számára építkezünk” – tette hozzá.
Elhangzott az is, az emlékhely nem pontosan azon a helyen van, ahol valaha a Szeghalmy-féle kilátó állt, hiszen ott ma a játszópark egyik eleme található, viszont annak közvetlen közelében, egy már évtizedek óta nem használt geodéziai mérőpont az alapja annak, ezen áll az építmény kicsinyített mása.
Kilátók az Avason
Az első kilátó az Avas-tetőn 1906-ban épült ideiglenes jelleggel, mindössze két hét alatt, II. Rákóczi Ferenc tiszteletére. 1907-ben le is bontották. Állandó torony csak szűk harminc évvel később, 1934-ben épült itt, Szeghalmy Bálint, a Deszkatemplom tervezőjének tervei szerint a Deszkatemplomhoz hasonló stílusban. Ezt 1943-ban (más adatok szerint 1942-ben) tűz rongálta meg. 1956 decemberében aztán csaknem teljesen összedőlt: a legenda szerint egy szovjet tank lőtte szét az 1956-os forradalom leverésekor. A ma álló tornyot – ahogyan fentebb is jeleztük) Hofer Miklós és Vörös György tervezte, már nem fából, hanem betonból épült, 1963. augusztus 20-án avatták fel.