Kitörési pont lehet a Rakacai-tó térségében a horgászturisztika fejlesztése
Nemzeti Horgászturisztikai Stratégiát dolgozott ki a kormány a Magyar Országos Horgász Szövetséggel (MOHOSZ) együttműködésben, amely konkrét intézkedésekkel és 2030-ig 24 milliárd forint támogatással segíti a szolgáltatások bővítését szerte az országban – közölte az MTI. Vármegyénkben a Rakacai-tavat és környezetét érintheti a fejlesztés – tudtuk meg a Horgász Egyesületek Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Szövetségétől, amely a MOHOSZ tagszervezete.
Nyitrai Zsolt a miniszterelnök főtanácsadója a Facebook-oldalán közzétett videóban közös eredménynek nevezte, hogy megszűnt a kereskedelmi célú halászat a természetes vizeken. Továbbá, hogy bevezették a Magyar Horgászkártyát és a MOHOSZ lett a legtöbb hazai vízterület haszonbérlője.
A MOHOSZ elnöke, Szűcs Lajos a videóban arról beszélt, hogy a tavalyi volt a horgászok egyik legsikeresebb éve, mert a számuk meghaladta az egymilliót. Emellett a szövetség sportszervezetként a világ élvonalába jutott, hiszen az édesvízi szakágban továbbra is Magyarország vezeti a világranglistát – foglalta össze az MTI.
- Az országgyűlés már tavaly ősszel tárgyalt a MOHOSZ Nemzeti Horgászturisztikai Stratégiával kapcsolatos fejlesztési tervéről, amit hosszas előkészítési munka előzött meg. Az idei évet az országos szövetség az ebben szereplő feladatok előkészítésére, adatgyűjtésre szánta. Kijelölte azokat a kiemelt területeket, amelyek első körben nyújthatnak be pályázatokat horgászturisztikai fejlesztés céljából – nyilatkozta szerkesztőségünknek Kovács Gy. Zoltán, a Horgász Egyesületek Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Szövetség (HEBOSZ) elnöke.
Elmagyarázta, hogy ezek jellemzően olyan területek, illetve vízfelületek, ahol már jelen van a horgászturisztika, csak ennek feltételeit szeretnék javítani, vagy a horgász versenysport fejlesztéséhez használnák fel a plusz forrást.
- Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében a Rakacai-víztározót minősítették kiemelt területnek. A fejlesztés feltételei ott adottak, de ahhoz, hogy a munka elindulhasson, széles körű egyeztetés szükséges társszervezetekkel. Ez egy 150 hektáros vízfelület, gyönyörű természeti környezetben. A tóhoz az egész országból érkeznek horgászok, télen pedig a jégvitorlások kedvelt szórakozóhelye, de eléggé elmaradott, hátrányos helyzetű térség - fejtette ki a szakember.
- A terület kiesik mindenféle ipari beruházásból, így mindez kitörési lehetőséget kínálna az ott élőknek. Már pusztán a fejlesztés hírére is megemelkedett a Rakacai-tó partján található üdülők értéke – magyarázta.
Hozzátette, hogy egy másik kormányprogram részeként, Ózd – Jósvafő és Aggtelek – Rakacai-tó területére az Északmagyarországi Regionális Vízművek Zrt. már kidolgozott egy részletes horgászturisztikai fejlesztési tervet, amit fel lehetne használni. Ebben horgász- és parkolóhelyek, a tavat körülölelő kerékpárút, szolgáltató egységek, szórakozásra alkalmas helyszínek kialakítása stranddal és kikötővel, valamint átfogó infrastrukturális fejlesztés szerepel.
- A közeljövőben tervezzük, hogy - már a jelenlegi kormányprogram részeként - elkezdünk horgászhelyeket, filagóriákat és padokat kialakítani a víztározó partján, mintegy 600 méter hosszúságú területen. Emellett biztosítjuk a helyszín gépjárművel való megközelíthetőségét – osztotta meg a HEBOSZ elnöke. Elárulta azt is, hogy Tiszalúc térségében pedig horgászversenypálya építését tervezik.