Ugrás a tartalomra

Kis kedvenceinknek is melegük van

Bacsó István
Utoljára módosítva
2023. július 15. szombat 12:27
A kánikula nemcsak az embereket teszi próbára, hanem az otthon tartott kisebb-nagyobb állataink szervezetét is könnyen megviselheti, ha nem figyelünk a szélsőséges meleg miatt megváltozott igényeikre.
Minap-archív fotó: Juhász Ákos

A hőségben mindenkinek szüksége van megfelelő mennyiségű folyadékra, hogy a test lehűthesse magát, ez alól kedvenceink többsége sem kivétel. Egyes egzotikus, forró égövben őshonos fajok, mint a hüllők, pókok, különböző madarak és kis rágcsálók hőtűrőképessége ugyan magasabb, de még rájuk is leselkednek veszélyek ebben az időszakban, ahogy azt Puskás Gábor kisállatgyógyász-szakállatorvostól, a Miskolci Állatkórház állatorvosától megtudtuk, hiszen például egy erősebb huzattal járó szellőztetéssel vagy egy bekapcsolva felejtett klímával is árthatunk nekik. Az állatorvos elmondta, hogy mindenekelőtt azt kell szem előtt tartani, hogy bármilyen kisállatot is tartunk otthon, annak a hőháztartása teljesen másképp működik, mint az emberé. Akár hörcsögről, akár kutyáról van szó. Ezért mindenképpen speciális óvintézkedéseket kell tennünk, amikor a hőség fokozódik.

A feladatot nehezíti, hogy minden faj önmagában is specifikus, ezért a gazdiknak mindig tájékozódniuk kell arról, hogy az általuk választott állatnak mik a sajátos tartási igényei, beleértve a hőmérsékletet is. Annál is inkább, mert előfordulhat, hogy például egy hüllő terráriumát még harminc fokban is fűteni és nem hűteni kell. Ebben segítenek a kisállat-kereskedők is, akiknek kötelező az eladáskor tájékoztatást adniuk a tartásról, de nagyon hasznosak az adott állatot kedvelő gazdák csoportjaihoz is csatlakozni, akár a közösségi médiumokban, mert első kézből juthatunk tőlük rengeteg hasznos információhoz, tanácshoz.

Puskás Gábor kiemelte, meglepően kis változtatások meglepően drámai hatással járhatnak egy lakásban tartott kisállatra, elegendő lehet egy terráriumot, kalitkát rossz helyre áthelyezni, mondjuk a jobb szellőzés miatt egy huzatosabb helyre, és a jó szándék máris betegséghez, akár az állat gyors pusztulásához vezethet.

„Amikor azt látjuk, hogy a kedvencünk étkezésében, aktivitásában jelentős változás következett be, különösen egy változtatás után, akkor érdemes felkeresni mihamarabb egy állatorvost. Ezek lehetnek ugyanis az első indikátorai annak, hogy valami komoly probléma van. Ne várjunk, ne arra gondoljunk, hogy eltelik pár nap és majd alakul a helyzet, és akkor ha nem javul, majd elviszem az állatorvoshoz, hanem huszonnégy órán belül gondoskodjunk arról, hogy megfelelő szakember lássa az állatot” - hangsúlyozta.

A leggyakrabban tartott állat talán a kutya, amely ha kevés folyadékot visz be a szervezetébe, akkor dehidratált lesz, ami nem tesz jót az egészségének. Mivel a kutyusok nem izzadnak, leginkább csak a szájukon át, lihegéssel és a nyelv kinyújtásával hűtik magukat. Ha ezt látjuk, azonnal gondoskodjunk vízről, hűtésről. Legjobb, ha mindig van kitéve számára egy itatóban tiszta víz. A kiszáradás jele, ha a bőre nem olyan rugalmas, mint normál esetben, vagy ha megváltozik a viselkedése, étkezése. Ilyen esetben itassuk, ha a jelek továbbra is fennállnak, vigyük el mielőbb szakemberhez.

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!