Rövidesen végre visszanyerheti régmúlt fényét a Korona Szálló
Miként azt lapunk is figyelemmel kísérte: a régóta romos állapotú 19. századi épületet 2021 elején vásárolta meg a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány, hogy oktatási, tehetséggondozási célokra újítsa fel, de kollégiumi férőhelyeket és közösségi terek kialakítását is ígérték benne. Az építésügyi hatóság adatbázisában idén kora tavasszal jelentek meg az engedélyre váró látványtervek, melyek szerint a műemlék felújítása mellett egy új épülettömböt is felhúznának.
Az egykori Korona, majd Kossuth, később Avas szálló amellett, hogy Miskolc ikonikus épülete, műemlékileg is védett. 1894-ben nyitott meg, sokáig töltött be jelentős szerepet a város idegenforgalmában és vendéglátásában. 1987-ben bezárták, és bár több tulajdonosváltás történt, nem újították fel. Évtizedek óta félbehagyott, szétvert állapotban leledzik. Megmentése és hasznosítása évek, sőt évtizedek óta napirenden van. A komplexum történetéről, benne a közelmúlt fejleményeiről ITT írtunk részletesebben.
A mindenkori önkormányzat megpróbálta ugyan ezt a helyzetet rendezni, a felújítás költségessége és kötöttsége azonban évtizedekig gátolta a magántőke befektetési kedvét, látszott az állami szerepvállalás szükségessége. Ennek jegyében a miskolci közgyűlés 2023 októberében jóváhagyta az MCC Alapítvány és az Avas Talentum Ingatlanfejlesztő Kft. között kötendő megállapodást a fejlesztésről, amit idén februárban kiegészítettek a tervezés során szükségessé vált településrendezési eszközök módosításával is. A folyamat olyannyira begyorsult, hogy a fejlesztés kapcsán május végén már lakossági fórumot is tartottak a polgármesteri hivatalban.
Új helyekkel, régi helyére teszik
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) vidéki központjai létrehozása során törekszik az értékmentésre: nagy múltú, de sok esetben már rossz állapotú, elhanyagolt épületeket újít fel és tesz alkalmassá a közösségszervező programok méltó befogadására. Így tesz a Korona Szálló esetében is – hangzott el a témában kedd délután.
Az MCC Szemere Bertalan u. 4. szám alatti miskolci képzési központjában összehívott sajtóeseményen fény derült ugyanis arra, hogy alapítványként komoly forrásokat képes csoportosítani a felújításra, később pedig az üzemeltetésre. A felújítás természetesen megőrzi a műemlékvédelem alatt álló épület kulcsfontosságú elemeit.
A felújítás tehát egyszerre állít helyre egy nemzeti műemléket, és biztosít újfajta, minőségi teret az oktatási, turisztikai és kulturális rendezvények számára Miskolcon – ezt erősítette meg beszédében Miskolc polgármester is. Tóth-Szántai József elmondta: a város ikonikus épületéhez számos miskolcinak lehet személyes kapcsolódása. Saját generációs élményére utalva felidézte a ’70-es évek végén annak Kossuth moziként legendássá vált funkcióját.
Alakszai Zoltán ugyancsak örömét fejezte ki, hogy a jelenleg méltatlan állapotban lévő ingatlan újjáéledésének előkészítésében a kormányhivatal dolgozóival segédkezhettek. Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegye főispánja rámutatott: az MCC bonyolult feladatra vállalkozott azzal, hogy egyszerre kívánja megőrizni és új tartalommal megtölteni az épületet.
A miskolciaknak is épül újjá
Orbán Balázs szerint az MCC számára lényeges, hogy a tehetséggondozáson túl épített örökségünk megóvásáért is tegyen, ezért fonódhatott hát össze – a Kárpát-medencében található megannyi képzési központjukhoz hasonlóan – Miskolcon is ez a két szegmens, amikor 2021-ben megvásárolták az ingatlant.
– Megszereztük az építési engedélyt, és az abban foglalt tervdokumentációval el is indítottuk a közbeszerzést, hogy megtaláljuk a legjobb kivitelezőt. A munkálatok befejezése után Miskolc egy tizenkétezer négyzetméteres, felújított, műemléki rekonstrukción átesett épületegyüttessel gazdagodhat – tudatta az MCC kuratóriumi elnöke a rendezvényen tartott köszöntőjében.
Orbán Balázs ismertetéséből kiderült: ebből csaknem négyezer négyzetméteren oktatási célokat szolgáló tantermek, irodák, egy ötvenfős diákotthon és egy konferenciaterem létesül majd. Mindemellett fontos az MCC számára – hangsúlyozta az elnök –, hogy a miskolciaknak is elérhető legyen, ezért a Széchenyi utcai épületrészben egy múlt századi hangulatot idéző, de modern tartalmú étterem nyílik meg, míg az egykori vörös és fehér termek a város kulturális, tudományos és közéleti eseményeinek adnak majd otthont.
Ezt követően Horváth Zsanett, a TSPC Kft. projektvezető építésze, Jáger-Lőrincz Orsolya, az MCC építési-beruházási igazgatója, Székely Márton, az MCC Ingatlan-beruházási Igazgatóságának műemlékvédelmi szakértője, valamint Erhardt Gábor, az MCC Társadalom- és Történelemtudományi Iskola Építészet és Emlékezet Műhelyének vezetője részvételével lezajlott szakmai beszélgetésen a megjelentek további részleteket tudhattak meg a revitalizálás mikéntjéről, illetve az értékmentés jelentőségéről.
Ha minden a tervek szerint halad, akkor a kivitelezés a jövő esztendő első felében veheti kezdetét, hogy a 2027/2028-as tanévet már ott kezdhessék meg az MCC diákjai.