Mini kukásautó tanít a környezettudatosságra
Igencsak felcsigázta az óvodás hangulatot az a miniatűr elektromos kukásautó, amely a Százszorszép Tagóvoda udvarán várta a gyerekeket csütörtök reggel. Hibáztatni nem lehet őket, inkább irigyelni: kukások lehettek egy rövid időre, ami sokunk gyerekkori álma volt. Kettesével beültek a járgányba, majd hatalmas mosollyal az arcukon nekiindultak az udvar jelentette nagyvilágnak.
Számukra a kisautó és a vezetés miatt volt különleges élmény, azonban a „trükk” az, hogy közben a környezettudatosságról, kiváltképp a szelektív hulladékgyűjtés fontosságáról tanultak a pedagógusok, szakemberek és Muki, a MiReHu kabalafigurájának segítségével.
A cég alapvetően nagy hangsúlyt fektet a szemléletformálásra, az információkat pedig élményekbe csomagolva igyekeznek átadni. Ladányi Roland ügyvezető elmondta, hogy a kifejezetten gyermekek számára készült elektromos kukásautó ebbe a sémába illeszkedik bele.
A koncepció az, hogy pontról-pontra haladnak a járművel, mindegyik állomáson ellenőrzik, az ott található kukában található hulladék alkalmas-e a szelektív gyűjtésre és az újrahasznosításra. Persze ehhez azért kapnak segítséget is. A tervek szerint újabb mini kukásautó követi majd a MiReHu-1 rendszámút, a gyerekek pedig így majd versenyezhetnek is.
Veres Pál polgármester egyetértett, hogy az élményeken keresztül hatékonyan lehet nevelni-oktatni a fiatalokat. „Ha beépül a tudatukba, hogy bizonyos edénybe csak a megfelelő típusú hulladék kerülhet az újrahasznosítás miatt, akkor teljesíti küldetését ez a fantasztikus kisautó” – mondta a városvezető.
A MIÓVI Százszorszép Tagóvoda intézményvezetője, Ádám Anikó Ágnes hozzáfűzte, igyekeznek úgy nevelni a gyereket, hogy tanulják, mi újrahasznosítható és mi nem az. Ebben játékok is segítik őket, például a „kukatündér” nevű társas. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az ovisok fogékonyak a témára.
Ezt alátámasztotta Fejér-Pogány Tímea Száva, akivel azt követen beszélgettünk, hogy kipróbálta a mini kukásautót. Megtudtuk tőle, hogy a szelektív hulladékgyűjtés azért jó, mert amúgy „összekeveredik és nem lehet, hogy össze-vissza csinálják a dolgokat”.
Ezt annyira megtanulta már, hogy el is magyarázta nekünk – majdnem tökéletesen –, hogyan kell környezettudatosan szortírozni a szemetet: „a műanyagot a sárgába tesszük, a füvet a zöldbe, de a többit nem tudom”.
A mini kukásautó segített továbbfejleszteni Száva és társai tudását a szelektív hulladékgyűjtésről. Az eszköz a jövőben is így tesz majd a MiReHu Nonprofit Kft. szemléletformáló akciói, kitelepülései során.