Ugrás a tartalomra

A költészetet ünnepelte a város Lillafüreden

Bájer Máté
Utoljára módosítva
2025. április 11. péntek 14:30
József Attila születésnapján a magyar költészet fújja el a tortán a gyertyát.
Fotók: Osztie Tibor

Április 11. kettős ünnep. A hányattatott sorsú magyar költőóriás ezen a napon született 1905-ben, pontosan 120 évvel ezelőtt. Az ő tiszteletére – 1964 óta – ekkor ünnepeljük hazánk költészetét. A mostani év pedig több szempontból is különleges: 125 esztendős lenne idén Márai Sándor magyar író, költő, valamint százhuszonöt éve látott napvilágot itt, Miskolcon Szabó Lőrinc Kossuth- és József Attila-díjas költőnk.

Pénteken pedig kitárta szívét a város: számos olyan programot hirdettek miskolci intézmények és szerveztek a lakosok, amik a lírát és a szellemet éltették.

A II. Rákóczi Ferenc Könyvtár tematikus műsorainak első része délelőtt, Lillafüreden kezdődött, József Attila szobránál. A jelenlevőket Dr. Senviczki Erika, Miskolc jegyzője köszöntötte.

– Ma a költészetet ünnepeljük; azt a különleges nyelvet, ami nem csak szavakból áll, hanem érzésekből, gondolatokból és kimondhatatlan belső igazságainkból – fogalmazott a jegyző.

– Úgy gondolom, talán sehol nem lehetnénk méltóbb helyen a megemlékezésre, mint itt, József Attila Lillafüredi szobránál, annál a pontnál, ahol a költészet valóban életre kelt, ahol a természetben rejlő szép és a lélek mélysége egymásra talált – osztotta meg ünnepi gondolatit Dr. Senviczki Erika.

Ezt követően Juhász Tibor író, költő, szerkesztő lépett a mikrofonhoz.

– Mikor Papp Dénes, a II. Rákóczi Ferenc Könyvtár munkatársa – aki nem mellesleg kiváló költő és zenész - megkérdezte tőlem, lenne a kedvem a magyar költészet napkán ünnepi beszédet mondani a lillafüredi József Attila szobornál, gondolkodás nélkül azt válaszoltam: igen – emlékezett vissza Juhász Tibor, aki elmondta, bár az ország másik részén él, szereti a vármegyénket.

– Alkotói nyaralásaim miatt leggyakrabban Miskolc alacsonyabban elhelyezkedő külterületén, Lyukóvölgyben szoktam időzni, a magasabban fekvő Lillafüred sem közömbös a számomra: pályakezdő irodalomtörténészként is sokszor leírtam ennek a páratlan szépségű vidéknek a nevét – így méltatta Juhász Tibor a helyszínt, ahol a magyar irodalom kiemelkedő alkotása, az Óda született.

Osztie Tibor képgalériája

A megemlékezést Kömlei Bercel, a Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola, Szabó Réka, a Miskolci Zrínyi Gimnázium, Timár Attila, a Miskolci Szakképzési Centrum Bláthy Ottó Villamosipari Technikumának
tanulója, valamint a MIÓVI Szeder úti Tagóvodájának óvodásai színesítették szavalataikkal.

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!