Ugrás a tartalomra

Még vizsgálják, miért renghetett a Mars

hirado.hu
Utoljára módosítva
2019. április 27. szombat 13:59
A tudósok még vizsgálják, hogy pontosan mi állhat a nemrégiben rögzített marsrengés hátterében, mivel a vörös bolygó tektonikai értelemben halottnak számít – mondta Sárneczky Krisztián, a Magyar Tudományos Akadémia Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának munkatársa szombaton az M1-en.

A Cnes, a francia űrkutatási ügynökség kedden közölte, hogy gyenge, de világosan észlelhető rengést érzékelt a Marson az Insight amerikai űrszonda francia szeizmométere április 6-án. Ez az első marsrengés, amelyet ez a műszer jelzett.

Sárneczky Krisztián a műsorban elmondta: a bolygónak nincs olvadt fémmagja, mint a Földnek, így a tektonikai lemezek sem mozoghatnak rajta. A Marson nincs kontinensvándorlás, hanem a bolygót egyetlen darab, merev kéreg alkotja, emiatt sokkal ritkábbak és gyengébbek is a rengések – tette hozzá.

A tudósoknak egyelőre csak tippelni tudnak, hogy mi okozhatja a rengéseket: például a bolygó hűlése, és az ezzel összefüggő térfogatcsökkenés repedéseket, ropogásokat okozhat a Mars belsejében, amit a szonda is érzékel. Közölte azt is, hogy a Földön naponta több ezer olyan rengés lehet, mint amit a Marson érzékeltek négy hónap alatt, s ez szintén azt jelzi, hogy a vörös bolygón nagyon alacsony a szeizmikus aktivitás.

További hírek

Olvasnivaló

Programok

Jelenleg nincsenek programok!