Ugrás a tartalomra

Folytatja az erdőtelepítéseket az Északerdő

minap.hu
Utoljára módosítva
2020. április 20. hétfő 13:16
A vállalat az Országfásítási Programhoz csatlakozva ősszel várhatóan tizenöt hektáros területen kezdi meg a munkát. 

 

Idén is folytatódnak az ÉSZAKERDŐ Zrt. vagyonkezelésében lévő területeken az erdőtelepítések – írja szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében a miskolci székhelyű erdészeti vállalat. 

A mintafásítási programban további 15 hektáron folyik az erdőtelepítés tervezése, a kivitelezés ősszel várható. Ezen túlmenően pedig a természetes úton megindult önerdősülések állománykiegészítéssel, pótlással, ápolással történő mielőbbi erdővé alakulását is segítjük több, mint 20 hektáron – fogalmazott Mihók István, az ÉSZAKERDŐ Zrt. erdészeti vezérigazgató-helyettese.

A közlemény emlékeztet, Magyarország erdőterülete a trianoni határok meghúzásakor 1,1 millió hektár alá csökkent, ami az ország területének kevesebb, mint tizenegy százaléka volt. Azóta hazánk erdősültsége folyamatosan növekszik, köszönhetően a különböző erdőtelepítési programoknak, az erdőkért, az erdőkben dolgozóknak, valamint nem utolsó sorban az erdészeknek és az őket támogatóknak. Jelenleg az ország területének körülbelül huszonhárom százalékát borítja erdő. Az elmúlt tizenöt évben 100 ezer hektár új erdő telepítésével körülbelül egy százalékkal nőtt az erdősültség. 

A cégvezető kijelentette,  kormányzati vállalásnak köszönhetően kiemelt cél, hogy 2030-ig az ország fával borított területének aránya  huszonhét százalékra emelkedjen. 

-A magyar kormány fontosnak tartja az éghajlatváltozás hatásainak mérséklését, kiemelten a természeti erőforrásaink – a vizek, a talajok, a biológiai sokféleség - állapotának javítását, az erdők ökológiai teljesítőképességének fenntartását és fejlesztését, valamint a vidék lakosságának megtartását. Ennek érdekében a jogszerű földhasználók részére vissza nem térítendő támogatás igényelhető erdő telepítéséhez, vagy ipari célú fás szárú ültetvény létesítéséhez – hívta fel a figyelmet Mihók István.

Az erdőterület növelése a munkahely teremtés mellett hozzájárul a klímaváltozás hatásainak csökkentéséhez, a minket körülvevő természetes környezet megvédéséhez, gyarapításához. Az erdőtelepítés hatékony eszköz a szél- és vízerózió elleni védekezéshez, környezetünk mikroklímájának kedvező irányú befolyásolásához, valamint a faanyag, mint környezetbarát nyersanyag és megújuló energiaforrás iránti növekvő igény kielégítéséhez.

A pályázat két fő eleme az erdősítés elvégzése és az ápolás támogatása, de az erdőtelepítés sikerességének biztosítása, illetve értékének növelése érdekében például van lehetőség kiegészítő támogatást igényelni kerítés, vagy villanypásztor létesítésére, padka készítésére, erdőszegély létesítésére. A támogatási összeget befolyásolja a kialakítandó „célállomány-típus csoport”, azaz a telepítendő fafaj(ok). A jövedelempótló támogatás esetében pedig alapvető elvárás a jogszerű és igazolható földhasználat, illetve a területalapú támogatás korábbi igénybevétele. Fontos szempont, hogy nem kell igazolni a felmerült költségeket, viszont az elvégzett munkát követően utólag történik a támogatás folyósítása. 

Azokra a területekre, amelyekben a magyar állam tulajdoni hányaddal rendelkezik, nem igényelhető támogatás. A pályázat („Támogatási kérelem”) benyújtásakor a pályázónak rendelkeznie kell a területileg illetékes erdészeti hatóság által jóváhagyott erdőtelepítési kiviteli tervvel. A támogatási kérelmet a jóváhagyó határozat alapján lehet
elektronikus úton benyújtani az egyéb mezőgazdasági támogatásokkal megegyező
módon.

- Az ÉSZAKERDŐ Zrt. elhivatottsággal, tapasztalattal és szakértelemmel vállalja önkormányzatok, magán- és jogi személyek számára erdőtelepítések tervezését, a kivitelezési munkálatok szakmai irányítását, de akár teljes körű lebonyolítását is. Jelenleg közel száz hektáron folyik megbízás keretében magánszemély részére az erdőtelepítési kiviteli terv előkészítése – zárul a közlemény.

További hírek

Olvasnivaló

Programok

Jelenleg nincsenek programok!