Ugrás a tartalomra

Újra lángol a vita: Tiltsák be a tűzijátékot? 

Bacsó István
Utoljára módosítva
2023. január 05. csütörtök 15:18
Minden évben heves vita tárgya a közösségi médiában a tűzijáték, a szilveszterkor kiégett miskolci lakás miatt a téma újra aktuálissá vált. 

Mint ismert, szilveszter estéjén egy felborult tűzijáték telep izzó lövedékei egy avasi társasház harmadik emeleti lakásának erkélyére hulltak, ahol tűz keletkezett. A lakók nem tartózkodtak otthon az eset idején, így nem is észlelhették a veszélyt, ezért a tűz bejutott a lakásba is, amely teljesen kiégett és lakhatatlanná vált. Egy háromgyermekes család otthona lett a tűz martaléka, akiknek szó szerint mindenük odalett.
 
Az eset nem az első Miskolcon. Korábban többször is előfordultak petárdázásból vagy egyéb, engedélyezett tűzijáték használatból fakadó lakás- és egyéb tüzek. A jogalkotó igyekszik szabályozni a veszélyes eszközök kereskedelmét és használatát, a csupán erőteljes hanghatásra képes petárdát betiltották, a látványos tűzvirágokat produkálók hozzáférhetőségét és felhasználhatóságát erősen korlátozták. De ahogyan a megkérdezett szakemberek mondják, minden szabályozás annyit ér, amennyit betartanak belőle. 

Az Országos Rendőr Főkapitányság még szilveszter előtt kiadott egy rövid ismertetőt arról, mit és hogyan lehet megvásárolni és felhasználni. A petárda egyértelműen tilos, sem forgalmazni, sem használni nem lehet, még szilveszterkor sem. Aki a tilalom ellenére petárdázik, szabálysértést követ el és 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. Ennek ellenére illegális úton még mindig beszerezhető, és nem ritkán okoz az erős hanghatáson kívül komolyabb testi sérüléseket is, ahogy az most is megtörtént megyénkben Bódvaszilason

A többi eszközt a jogalkotó pirotechnikai osztályokba sorolta. Röviden: az 1. és 2. pirotechnikai osztályba sorolt tűzijátékokhoz egész évben hozzá lehet jutni, de a 3. osztályba sorolt termékek csak december 28. és 31. között vásárolhatók és kizárólag szilveszterkor használhatók fel. A professzionális, 4. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termékeket ebben az időszakban is csak szakképzett pirotechnikus vásárolhatja meg érvényes felhasználási engedély birtokában.

Az 1. pirotechnikai osztályba tartozó termékeket 14, a 2. osztályba tartozó termékeket 16 éves kortól lehet megvásárolni és használni, míg a 3. osztályba tartozókat csak nagykorúak vehetik meg. A legálisan forgalmazott pirotechnikai termék felirata magyar nyelvű, közérthető használati és kezelési útmutatót, valamint baleset- és egészségvédelmi figyelmeztetést is tartalmaz. 

Az avasi tüzet okozó eszköz feltételezhetően a 3-as osztályba sorolt tűzijáték volt, tehát vélhetően felnőtt vásárolta meg, de egy 16 éves kamasz használta fel. Nyilvánvalóan a kezelési útmutató elolvasása nélkül. Vélhetően ezért nem tudta, hogy egy ilyen eszköz nem csak nagyokat durran és szépen ég, hanem komoly erők is felszabadulnak a kilövéskor, amelyek visszahatnak magára a telepre is. Gondoljunk csak egy ágyúlövésre, ahol az ágyúcső hasonló erővel „rúg” hátra, mint amekkorával a lövedék kirepül az ellenező irányba. Ezért elengedhetetlen az ágyúk, puskák, tűzfegyverek kitámasztása. A tűzijáték telepek ugyanígy működnek. A kilövés ereje a telepet is visszarúgja, és, ha az nincsen megfelelő módon kitámasztva, rögzítve, ez az erőhatás jelentősen elmozdíthatja, arrébb lökheti vagy adott esetben fel is boríthatja. 

E sorok írója is látott már felborult tűzijátékot, amely a tartalmát belőtte a közelben parkoló járművek alá. Nem kis riadalmat okozva. Ebből akkor nem lett tűz, kigyulladt autó, lakás vagy növényzet, de ez csak a szerencsén múlt. Az avasi panelházban élők most nem voltak ilyen szerencsések. 

A miskolci közösségi média oldalakon azonnal reagáltak az emberek és kommentálták az esetet.
 
Enikő ezt írta: „Nagyon sajnálom, ami történt. Ha valaki nem viszi el a falig a történteket (biztosan nem ez az első eset), sosem sikerül betiltatni ezt az őrületet. Biztonsághoz, testi épséghez, magántulajdonhoz fűződő jogokat sért az ilyen veszélyes dolgok használata.”

Tibor ezt írta: „Nyilván nem védem a károkozót, felelősségre kell vonni. De ez, hogy be kell tiltani, szerintem túlzó.” Ő az Európai Uniós szabályozást is linkelte, ahol szintén nem tiltott a tűzijáték. 

Béla szerint: „A hülye embereket kell betiltani.” Akik nem a szabályoknak, használati utasításnak megfelelően működtetik ezeket a pirotechnikai eszközöket. 

Martina is inkább a tiltás mellett érvel: „Nem értem ezt az elmebeteg tűzijátékozást, meg petárdázást. Az csinálja csak, aki ért is hozzá, de ez tűzszer! Ha az én lakásom gyulladna fel, addig ütném aki okozta, amíg mozog! Mennyi fotó, emléktárgy, eszmei érték veszik oda, amit semmilyen kártérítés nem hoz vissza.”

Zsolt a másik oldalt erősíti: „Nem kell érteni hozzá, minden tűzijátékon fel van tüntetve a biztonságos használat módja.” Hogy mégis megtörténnek a súlyos balesetek az szerinte „emberi felelőtlenség, ezeket kellene büntetni, nem tiltani az egészet. Tiltás esetén is lehetne kapni, mint a petárdát is, csak még felelőtlenebbül használnák.” 

Ágnes kontrája: „Tiltsák be, minek kell történnie ahhoz, hogy vége legyen örökre???!!” 

A parázs viták nem dőltek el, sem ezeken a fórumokon, sem a közéletben. Valószínű, hogy mint általában, itt is a józan középút lehet a kompromisszumos megoldás. Erősebb szabályozás és még hatékonyabb odafigyelés ezen veszélyes eszközök felhasználásakor. Felnőttek által vásárolható tűzijátékokat pedig ne adjunk tinédzserek, gyerekek kezébe, ha nem felügyeljük a kilövéseket! Mert most is kiégett egy lakás, oda lett egy család otthona, és Ágnest idézve, minek kell még történnie ahhoz, hogy erre felelősen odafigyeljünk?

További hírek

Olvasnivaló

Programok

Jelenleg nincsenek programok!