Ugrás a tartalomra

Tóth Bertalan: ha a külügyminiszter igazat mondott, akkor nincs szükség lakossági gázáremelésre

minap.hu
Utoljára módosítva
2022. július 22. péntek 14:45
Miért vezetnek be lakossági gázáremelést, ha a Gazprommal kötött szerződés bőven lefedi a lakossági szükségleteket, és - ahogyan Szijjártó Péter fogalmazott - biztosítja, hogy a világpiaci ármozgásoktól függetlenül a lakossági fogyasztók számára a gáz ára ne növekedjen? - vetette fel az MSZP társelnöke, frakcióvezetője.

Tóth Bertalan az ügy tisztázása érdekében nyílt levéllel fordult Palkovics László technológiai és ipari miniszterhez. Ebben a szocialista párt társelnöke emlékeztet arra, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 2021. szeptember 27-én jelentette be, hogy újabb hosszú távú gázvásárlási szerződést írtak alá az orosz Gazprommal, amely tizenöt évre garantálni tudja Magyarország energiaellátásának biztonságát. A bejelentés szerint a megkötött szerződésnek köszönhetően "megőrizhetők hosszú távon a rezsicsökkentés vívmányai", vagyis nem lesz szükség gázáremelésre, és a magyar fogyasztók továbbra is az egyik legalacsonyabb gázárat fogják fizetni Európában.

A külügyi tárca vezetője ezt a kijelentését alig három hét múlva, 2021 októberében az Oroszországi Energiahét elnevezésű rendezvényen meg is ismételte, miszerint "sikerült megteremteni annak a lehetőségét, hogy a világpiaci ármozgásoktól függetlenül a magyar fogyasztók számára a gáz ára ne növekedjen". Ezt erősítette meg Putyin orosz elnök 2022 februárjában, amikor Orbán Viktorral folytatott tárgyalását követően azt mondta, a szerződésnek köszönhetően Magyarország az európai piaci árnál ötször olcsóbban veszi a földgázt.

A szerződés évi 4,5 milliárd köbméter gáz megvásárlására vonatkozik. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal összesített adatai szerint a hazai lakossági fogyasztók ennél kevesebb, tavaly már csak 3,2 milliárd köbméter gázt használtak el, ami 7 százalékkal kevesebb, mint az előző évben, míg az öt évvel korábbi fogyasztástól már 20 százalékkal maradt el. Így a szerződés alapján Magyarországra érkező gáz mennyisége bőven fedezi azt a szintet, amire a hazai lakossági felhasználóknak szüksége van.

Tóth Bertalan, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) társelnöke, frakcióvezetője

- Az eddigiekhez képest váratlan fejlemény, hogy az Orbán-kormány mégis emelni fogja a gáz árát - mutat rá Tóth Bertalan. - A gáz a kormány által meghatározott szint felett nem kevesebb, mint hétszeresére drágul a hazai háztartások számára. A magyar családokat tehát már nemcsak a megállíthatatlanul emelkedő élelmiszerárak, a 400 forint feletti euróárfolyamot jelentő pénzromlás, hanem mostantól a dráguló gázárak is sújtják.

- Ha Szijjártó Péter igazat állított a részvételével tető alá hozott új Gazprom-MVM szerződésről, úgy érthetetlen és szükségtelen a magyar családok sarcolása az új gázárakkal - szögezi le a társelnök, aki több kérdést is Palkovics László miniszternek szegezett.

Kérdezi például, hogy "miért vezetnek be lakossági gázáremelést, ha a Gazprommal kötött szerződés bőven lefedi a lakossági szükségleteket, és - ahogyan Szijjártó Péter fogalmazott - biztosítja, hogy a világpiaci ármozgásoktól függetlenül a lakossági fogyasztók számára a gáz ára ne növekedjen?"

Fontos lenne tudni azt is, hogy milyen áron veszi a földgázt az MVM a Gazpromtól? És teljesíti a Gazprom a szerződéses kötelezettségeit? Mennyi földgázt vásárolt az MVM a Gazpromtól a tavaly megkötött 10+5 éves szerződés alapján? Illetve igaz-e az az állítás, hogy a Gazprommal kötött szerződés alapján az MVM a tőzsdei árak ötödéért veszi a földgázt?

További hírek

Olvasnivaló

Programok

Jelenleg nincsenek programok!